Megalázóan kevés az ápolási díj
- Közélet
- 2018.02.19
Anyagilag is el kellene ismernie az államnak a fogyatékos gyermeküket gondozó szülők munkáját.
Munka-e, ha valaki napi 24 órában otthonában ápolja fogyatékkal élő gyermekét, súlyosan beteg hozzátartozóját? Mit tehetne az állam, hogy a fogyatékkal élők és az őket gondozók a lehető legteljesebb életet élhessenek?
Időről-időre előkerül a téma, hogy munkabér vagy segély járjon azoknak, akik éjjel-nappal beteg szerettüket gondozzák otthonukban. Nagyjából 12 ezer családban valaki kilépett a munkahelyéről, hogy ne kelljen a hozzátartozóját egy zsúfolt, nagy állami intézménybe bedugnia. Az ellátási formák területén jelentős a lemaradásunk.
A szocializmus idején a fogyatékkal élők embereket többnyire egykori kastélyokból, nemesi udvarházakból kialakított épületekben helyezték el. Ezek az intézmények pedig jobbára nem alkalmasak arra, hogy a lehető legteljesebb életet biztosítsák a lakóknak.
A szülők többsége ezért csak a legvégső megoldásként járul hozzá, hogy gyermekét állami intézménybe helyezzék el.
Mire elég az ápolási díj?
Az állam a gondozott egészségi állapota alapján ápolási díjat fizet azoknak, akik otthon látják el a hozzátartozójukat. A 18 év alatti súlyosan fogyatékos, vagy tartósan beteg állandó és tartós gondozásra szoruló személyről gondoskodók havonta bruttó 32.600 forintot kapnak. A súlyosabb betegséggel vagy fogyatékossággal élőket ápoló rokonok havi bruttó 58.680 forintra jogosultak.
Emelt összegű ápolási díjra jogosult a hozzátartozó, ha a fokozott ápolást igénylő súlyosan fogyatékos személy gondozását, ápolását végzi és a kiemelt ápolási díj feltételeinek nem felel meg, munkájáért az állam bruttó 48.900 forintot fizet.
Ezek az összegek még a magasabb családi pótlékkal is szerény megélhetést biztosítanak.
Az átlagbérnyi jövedelmet adna a Jobbik
Javítani kell a fogyatékkal élők helyzetén - ezt sürgeti Varga-Damm Andrea. A Jobbik országgyűlési képviselőjelöltje szerint egy demokratikus országnak a fogyatékkal született, vagy azzá vált emberek segítése elemi kötelezettsége. A Jobbik kormányra kerülve azoknak, akik önfenntartásra nem képes gyermeket vagy felnőttet nevelnek, gondoznak az átlagbérnek megfelelő jövedelmet folyósítana.
Hozzátette, Magyarországon 470.000 fogyatékos ember él. Családban 40.000, míg csonka családban 66.000 gyermek nevelkedik. A családi környezetben nevelt gyermekek és magukról gondoskodni nem tudó felnőttek gondozására az állam olyan szerény támogatást nyújt, amely semmiképpen nem tükrözi a gondoskodó állam képét.
Biztonságos, családias környezet kell a fogyatékkal élőknek is
Varga-Damm Andrea külön kitért azokra, akik a szociális ellátó rendszerben dolgoznak, az ő bérük a létminimum körül van, ami elfogadhatatlan.
A Jobbik képviselőjelöltje felkereste a veszprémi Göllesz Viktor Fogyatékos Személyek Nappali Intézményét, ahol egy olyan közösséget ismert meg, akik csodálatos munkával gondozzák fogyatékos honfitársainkat. A körülményeken változtatna a képviselőjelölt, mivel jelenleg kényszerűségből az intézmény több épületben működik, így csak az utcán keresztül lehet egyik részből a másikba eljutni.
Varga-Damm Andrea elmondta, képviselőként mindent megtesz azért, hogy olyan családi házas intézménybe költözhessenek a gondozásra szorulók, ahol a magas szintű ellátásuk mellett a kényelmük is biztosított. A jobbikos politikus meglepetéssel csalt mosolyt a gondozottak arcára, felkért egy bűvészt, hogy előadásával tegye még színesebbé a napot.